ШІСТЬ ЗВИЧОК ЩАСЛИВИХ ЛЮДЕЙ

           Є досить популярна рубрика: «Звички успішних людей». На мій погляд, вона не зовсім коректна. За статистикою, успіху в бізнесі досягають лише 2-3% підприємців. Усе їхнє життя підпорядковане досягненню успіху, звички - відповідно. Виникає питання: навіщо решті 97% населення людей копіювати стиль життя і модель поведінки цих 3%? 

           Успіх автоматично не призводить до щастя. Знаю про це не з чуток. Мені 52 роки, з них 30 я присвятив бізнесу. Я можу назвати себе успішним бізнесменом: побудував міжнародну компанію, став мільйонером, об'їздив півсвіту, реалізував матеріальні забаганки. Усе це не зробило мене щасливим: виявилося, що успіх і щастя не пов'язані між собою так міцно, як про це звикли сурмити. Щоб стати щасливим, мені довелося попітніти не менше, ніж для того, щоб стати успішним. Свій досвід я описав у книзі "Система Щастя".

           Щастя - мета вищого розряду, якій підпорядковані всі інші цілі: у бізнесі, здоров'ї, стосунках, інших сторонах життя. На відміну від успішного, щасливим може бути кожен житель планети: щастя не лімітоване. Які звички допомагають прийти до цієї мети?

           Звичка 1. Посміхатися, тримати рівну спину і позитивний настрій - усе одночасно

           Це не чергова езотерична нісенітниця. Суть у чому? У нещасної (синонім - хворої) людини понурий вигляд, вона сутула, похмура, млява. У здорової людини ідеальна постава, вона весела, усміхається. Неважливо, як ти почуваєшся в цей момент - одягни на себе образ здорової щасливої людини, спробуй її зобразити, навіть якщо усмішка твоя більше схожа на оскал. У цей момент у крові починає вироблятися фермент ацетилхолінестераза, який запускає процес зцілення. 

           Вперше про це я почув на виїзному тренінгу в 2004 році від нашого вчителя Мірзакаріма Норбекова. Він говорив: "Ви не можете бути щасливими, якщо ви хворі". На острові Крит зібралося кілька десятків бізнесменів із різних країн. І щоранку в променях світанку на березі моря дорослі, багаті чоловіки, реалізувалися в усіх сенсах, годинами відточували навички позитивного настрою, посмішки і рівної спини. Ця звичка щільно увійшла в моє життя. Якщо ти маєш вигляд, як здорова, щаслива і задоволена життям людина, рано чи пізно ти нею стаєш. 

           Звичка 2. Пити воду. Багато води!

           Прочитайте книгу "Ваш організм просить води" Фірейдона Батмангхеліджа. Автор доступно і зрозуміло пояснив, навіщо організму вода, і яка кількість хвороб у нас виникає елементарно через нестачу води. Як і в будь-якому іншому довгостроковому занятті, спочатку є запал, а потім втома, розчарування, спад. Щоб звикнути пити багато води, у мене особисто пішло півроку. 

           Зараз вранці до сніданку я обов'язково випиваю кілька склянок. До обіду - півглечика. В офісі в мене на тумбі біля робочого столу завжди стоїть глечик із чистою водою. Перед обідом я його починаю і до кінця робочого дня закінчую. Уже вдома ввечері випиваю ще пару склянок. 

           В машині завжди під рукою пляшка води і упаковка в багажнику. Зараз за цим стежить водій. У дорозі особливо важливо пити багато води. Загалом протягом дня виходить близько трьох літрів. У кожного - своя норма. У відкритому доступі є багато формул для її розрахунку. Кажуть, перед сном і вночі краще не пити воду, щоб не переривати сон і щоб не формувалися набряки. Проте біля ліжка я завжди тримаю пляшку води або "поїлку" для спортзалу. Якщо прокинувся вночі і хочеться пити, не відмовляю собі в цьому.

           Звичка 3. Рухатися  

           Прогулянки, біг, спорт, плавання - все індивідуально. Важливо вибрати фізичну активність, яка підходить за темпом і настроєм. Мода в питаннях щастя - поганий порадник. Якщо всі біжать або перепливають Босфор, це не означає, що і тобі потрібно робити те саме. Я люблю рух: займаюся в тренажерному залі, гуляю в лісі. З мотивацією все просто: підтримувати комфортну вагу, нормальну форму і тонус у тілі. Останнє - щоб перло в справах. Заняття спортом заряджають енергією.

           У зал зазвичай я намагаюся ходити тричі на тиждень. Раз на рік заходжу в інтенсивну програму з дієтою і чотирма короткими тренуваннями на тиждень. Інтенсивна програма займає від 5 до 8 тижнів - як виходить. 

           Звичка 4. Правильно харчуватися і чистити організм

           Основна думка: харчування має бути здоровим, але його "здоровість" не повинна знижувати якість життя. Зараз я нормально харчуюся, зокрема їм після 18.00, головне - не перед сном. Вживаю в їжу якісні продукти: м'ясо, рибу, овочі, фрукти, горіхи. Хороший стейк запиваю келихом хорошого червоного вина. І мені від цього дуже добре. Але для того, щоб знайти своє "добре", я пройшов через кілька експериментів: був веганом, сироїдом, дотримувався хитромудрих дієт. Згодом прийшов до своєї формули: їсти все (без фанатизму), кілька разів на рік практикувати розвантажувальну дієту - вживати менше вуглеводів і виключити алкоголь. Три-чотири рази на рік я практикую усвідомлене 10-денне голодування. Які тільки детокс-програми я не проходив, досвід показав: голодування - найефективніший метод почистити не тільки тіло, а й мозок. 

           Моя "голодна" практика триває вже шість років. Крім чотирьох 10-денних заходів на рік, раз на тиждень, з неділі до вівторка, я практикую 36-годинне голодування.

           Звичка 5. Відпочивати 

           Коли я ще був в операційці і їхав у відпустку, ретельно "шифрувався". Нікому в компанії не говорив про те, що я на відпочинку: мені було соромно. В одному з дайвінг-турів я познайомився з латвійським бізнесменом Олександром. Йому тоді було за 60, мені - близько 35. Уже багато років Олександр професійно займався підводною фотографією. Обов'язкова програма: чотири рази на рік лижі і від 8 до 12 поїздок на дайвінг. Як правило - в Індонезію, на Філіппіни, в Малайзію. 

           "Як ти все встигаєш?" - запитую нового знайомого, знаючи вже, що переді мною - процвітаючий мультимільйонер, якому мільйони не впали на голову і не дісталися внаслідок корупційних схем. "Ну, Саша, іноді доводиться вибирати між роботою і подорожжю... Зазвичай я роблю вибір на користь подорожі", - відповів Олександр. Далі була розповідь із прикладами, що ілюструють сприятливий вплив цього вибору на бізнес. Перемикаючи мозок і знімаючи напругу, ти відкриваєшся новим ідеям, знаходиш рішення складних проблем. 

           Та розмова допомогла мені переглянути власне ставлення до відпочинку. Зараз мій рік розпланований: у календарі позначені поїздки, а під них я вже підлаштовую робочі зустрічі, наради, відрядження. Розумію: на перший погляд легко так жити, якщо ти бізнесмен, який вийшов з операційки і має можливість попірнати на Мальдівах.  

           Насправді, різниці немає: хто ви, чим займаєтеся і що можете собі дозволити. Відпочинок - важлива і невід'ємна частина як успіху, так і щастя. Загнана, пересичена вантажем робочих буднів людина, яка згорає від почуття провини при кожному виїзді за місто на вікенд, далека від стежки, що веде до щастя. Питання не в тому, куди виїхати для зміни картинки, а в тому, як до цього ставитися.

           Звичка 6. Фіксувати щасливі моменти, не бути роботом

           Прості речі: захід сонця, діти в пісочниці, човник, що погойдується на морських хвилях, улюблений трек у машині, кулька морозива... Те, що в моменті подарувало тобі радість, підняло настрій, нагадало про щось чудове з минулого. З низки таких моментів виткане щастя. Записуй щасливі моменти в щоденник, зошит, нотатки в смартфоні, в Stories в Instagram. Переглядаючи свої щасливі моменти, ти переконаєшся: щастя - просте, добре знайоме тобі почуття, а не щось далеке і недосяжне. 

           Зауважте, я не пишу список шаблонних звичок на кшталт "не засуджуй людей", "будь у прийнятті" тощо. Чому? Я практик, а не теоретик, і рекомендувати можу тільки те, що реально працює, а не красиво звучить.