ЗВОРОТНІЙ БІК ВИМУШЕНОЇ МІГРАЦІЇ
Що отримають Україна і Європа?
Від початку війни росії проти України понад 10 мільйонів українців покинули свої домівки. Понад чотири мільйони виїхали за кордон, більшість із них - жінки та діти.
Те, що люди покинули свої домівки, країну, пригнічує. Але якщо вже масова міграція трапилася, я спробував знайти в ній позитивні сторони. І мені це вдалося.
Моя молодша донька зараз в Італії. Зловив себе на думці: я буду радий, якщо вона проведе кілька років активного формування особистості в сонячній країні і в оточенні усміхнених привітних людей.
Наші діти, які будуть знаходитися якийсь час за кордоном, зміцніють духом, отримають гарну освіту, наситяться європейськими цінностями і з усім цим повернуться в Україну відновлювати країну. Ми отримаємо цілий прошарок людей зовсім іншого рівня, які виведуть Україну на новий рівень, поставлять її в один ряд з європейськими країнами.
З Європи повернуться не всі. Але ті, хто повернуться, будуть уже зовсім іншими. Кілька років вони житимуть у Європі. Що важливо, житимуть не як відокремлені туристи (приїхали - поїхали). Вони намагатимуться адаптуватися до навколишнього середовища. Їм потрібно вивчити мову, зрозуміти культуру країни, в яку приїхали. Повернувшись, такі люди привезуть із собою інші цінності та інший дух, адже цей досвід не проходить безслідно.
По собі знаю: у 20 років я півроку жив у Польщі. Саме тоді в мене зародилося бажання побудувати в майбутньому в Україні красивий прозорий бізнес. Для нашої країни українці, які повернуться з Європи, - це бонус.
А що отримає Європа? Чи тільки головний біль? Ну вже ні. По-перше, Європа побачить зовсім інших українців. Побачить і здивується. Раніше в європейські країни приїжджали або багаті туристи, або бідні заробітчани. Тепер же, через обставини, туди виїхала зовсім інша категорія людей - середній клас. Мотивовані, впевнені у собі люди, які хочуть вивчити мову, влаштувати (бодай тимчасово) своїх дітей до садочків і шкіл, асимілюватися, налагодити контакт із місцевими жителями для комфортнішого життя в новому середовищі. Таких українців Європа ще не бачила, тим більше в такій кількості.
Не всі жінки після війни повернуться в Україну. Хтось залишиться, знайде собі там супутників. І для Європи це, загалом, теж шанс - розбавити свою застиглу старіючу кров якісним красивим генофондом. Ось так Україна зіграє історичну роль в оновленні вже немолодої Європи.
Внутрішня міграція теж має велике значення. Українці дуже різні, і в цьому наша сила. Багато людей зі східної, північної України приїхало в західну частину країни. Як не крути, там інша культура, до якої теж потрібно адаптуватися, в яку потрібно інтегруватися.
Я провів кілька тижнів у Львові, наситився властивою його жителям манерою спілкування, принципом ведення справ, автентичним західноукраїнським духом. Жителі західної України так само переймають щось у переселенців. Це взаємний обмін культурою, цінностями, побутовими звичками. Таке перемішування розширює горизонти, і на тлі хвилі патріотизму, що піднялася, цементує націю.