НЕ «ПРОШАБЛОНИТИ» СВОЄ ЖИТТЯ!

           Справжні чоловіки не танцюють, не плачуть та не рефлексують на теми з мильних серіалів. Вони заробляють гроші, підкорюють нові вершини, постійно чогось досягають. Щастя – це трофей, приз за сміливість, завзятість, який чекає на тебе в майбутньому разом з купою грошей, машинами, будинками, яхтою та іншими атрибутами.


           З такими шаблонними установками, характерними для багатьох підприємців на пострадянському просторі, близько тридцяти років я будував свій бізнес. До чого прийшов? До багато чого. Став мільйонером, створив міжнародну машинобудівну компанію Pet Technologies, яка випускає обладнання для виробництва ПЕТ-пляшок та експортує його до 54 країн світу.


           Мій шлях привів мене до фінансового благополуччя, свободи, подорожей, класних автомобілів, визнання у бізнес-спільноті, впливу та великих можливостей. Але не привів до головного ... до Щастя. Якось, сидячи на задньому сидінні свого "мерседеса" я відчув жахливий напад хандри. Чого тобі ще не вистачає? - запитав сам у себе. Я усвідомив, що дедалі більше стаю незадоволеним.


           Щоразу, коло за колом ми виходимо на нові щаблі розвитку. І кожне коло приносить нам нове невдоволення. Коли ж щастя? У пошуках відповіді прийшов до системи, суть якої я виклав у моїй книзі «Система Щастя: практичний посібник із тренування щастя». Якщо у бізнесі ми хочемо отримати результат, що робимо? Займаємося бізнесом, будуємо систему, усвідомлено робимо конкретні дії, які ведуть нас до мети. Хочеш бути здоровим і красивим – систематично дотримуєшся режиму тренувань та харчування. Та сама історія зі щастям. Хочеш бути щасливим – займайся щастям.

           Ми думаємо, що вся сукупність наших цілей – від цілей у бізнесі, сім'ї та до цілей у здоров'ї та хобі – автоматично приводить до щастя. Не факт. Щастя, як ціль, потрібно виділити окремим рядком і подивитися на всю гаму своїх цілей під новим кутом. Якщо якась із них не приводить до Щастя, її потрібно терміново переформатувати.


           Шаблони VS Щасливі моменти


           Наше уявлення про Щастя обвішане цілим набором «якщо»: якщо буду багатий, якщо збудую будинок, якщо вийду з операційної системи тощо. Так ми постійно відкладаємо його на потім, прив'язуючи до виконання певних умов. Так не працює. Візьмемо бодай гроші. У нашій ментальності у саме поняття грошей вже закладено недостатність. З кожним витком розвитку наших фінансових можливостей відкривається новий набір потреб. Наші «забаганки» завжди бігтимуть попереду наших можливостей, у результаті на них може не вистачити життя. Не подумайте, що я проти грошей – дуже навіть ЗА!. Але коли ж Щастя? Ми ризикуємо «прошаблонити» своє життя.

           Під час одного з моїх виступів перед аудиторією бізнесменів я попросив підняти руку тих, хто мав більше п'яти автомобілів. Руку підняли всі. На запитання, який автомобіль вони найбільше пам'ятають, хором відповіли: перший. Очікувано. Я теж пам'ятаю свій перший – ВАЗ 2108, або вісімка «мокрий асфальт». Я його купив 1993-го і наїздив на ньому 150 000 км. Здається, нікуди це відро з болтами не доїжджало без поломки. Мені доводилося возити з собою набір інструментів, мило, змінний одяг та каністру з водою.

           Пройшло багато років. Якось я забирав із салону четвертий за рахунком автомобіль Porsche в індивідуальній комплектації. Мене не розмазало по салону від щастя. Приїхав, поставив на паркінг, пішов займатись звичайними справами. Що це? Віктор Пєлєвін дав гарне визначення: «інфляція щастя»! Ми ставимо собі ціль, досягаємо її і після короткого періоду радості переживаємо емоційний відкат.

           Як розірвати порочне коло? Зрозуміти, чого ти хочеш насправді.

           Як і у будь-якій іншій системі, у Системі Щастя є базові елементи. Один із них – Щасливі Моменти (ЩМ). Це яскраві спалахи, що виникають у свідомості, коли ми переживаємо Щастя. У вигляді конкретного образу ЩМ фіксується в пам'яті і працює, наче лінк, що повертає нас до стану, який ми називаємо Щастям, і який прописаний у нашому тілі.

           Наведу простий та зрозумілий приклад такого образу зі свого життя. Кулька морозива! Я був маленький, сидів на пляжі у Ялті, куди ми приїхали з батьками сонячного літнього дня. Мені купили кульку морозива, дивлячись на яку я пережив Щасливий Момент. Звісно, не саме морозиво мене ощасливило, а комплекс чинників: літо, море, близькі люди поруч, гарне самопочуття, передчуття чогось класного. Кулька морозива – закарбований у пам'яті образ. Знаходжу його, «клікаю» та активую стан Щастя.

           У системі Щастя ЩМ виконують дві важливі функції. По-перше, вони допомагають нам усвідомити, що ми були щасливі багато разів без будь-яких умов і умовностей, і стан Щастя нам добре знайомий. По-друге, завдяки ЩМ ми можемо розібратися в тому, що робить нас щасливими насправді.


           Зворотна пропорція


           Цікаве спостереження: у дитинстві у нас нічого не було, а кількість ЩМ зашкалювала. Згодом багато чого з'явилося, а частота ЩМ знизилася. В чому причина? У шаблонах. З роками ми все далі почали йти від себе справжніх. Робота з шаблонами – це перший ступінь у тренуванні Щастя. Я рекомендую протягом декількох тижнів виписувати всі шаблони, які спадають на думку. І потім, коли основна їхня маса вийде з найвіддаленіших ділянок свідомості та підсвідомості, продовжувати фіксувати шаблони – буквально відловлювати їх. Не всі шаблони насправді шкідливі, тільки ті, які забирають нас від себе справжніх.

           А як дізнатися про себе справжніх? Для цього необхідно завести зошит і в нього записувати Щасливі Моменти з дитинства, юності, дорослого життя. Все, що видає розум. Спочатку буде складно, але потім маховик розкрутиться і вони самі полізуть з надр пам'яті. Після цього фіксувати ЩМ щоразу, як вони виникають, поки це не увійде до звички (днів через 40). Не розписувати та не деталізувати. Чуттєві образи прості, короткі, зрозумілі. Кулька морозива, захід сонця, веселка на даху будинку, риба, що б'ється на гачку в променях післяобіднього сонця….

           СМ працює, якщо він із напівоберту запускає переживання, і «притягнутий за вуха», якщо не запускає нічого.

           Коли зошит буде щедро списаний дрібним шрифтом, не полінуйтеся згрупувати ЩМ. Стане очевидно, із чим вони найчастіше пов'язані. Бінґо! Ви докопалися до суті. І ця суть вас здивує – швидше за все, вона буде дуже далекою від шаблонів. Але, може, і ні… Все індивідуально! А наша індивідуальність – це найцінніше, що ми маємо.

           Якщо ви на совість попрацюєте із шаблонами та ЩМ, отримаєте класний результат. Виявиться, що ви вже неодноразово були щасливі у своєму житті, це почуття вам добре знайоме. Щастя завжди було доступне вам - це не туманне майбутнє, яке чекає десь за черговим поворотом життя, як винагорода за чергову шаблонну дію, ціль чи покупку.